STV Sport sponsored by Papa Johns

Team Scotland announce athletics squad for Commonwealth Games

Laura Muir, Jemma Reekie and Eilish McGolgan are all in the squad for the Games in Birmingham.

Team Scotland announce athletics squad for Commonwealth Games in Birmingham SNS Group
McColgan: Team Scotland squad confirmed.

Team Scotland has confirmed the athletes selected to represent the country in the athletics competitions at the the Commonwealth Games in Birmingham.

The 33-strong athletics team includes Olympic medallists Laura Muir and Josh Kerr.

All 11 Scottish athletes picked earlier this week by British Athletics for the World Championships are also included in the line-up.

Eilish McColgan and Jemma Reekie are in the squad and Orkney sprinter Taylah Spence, who is getting married two days after the opening ceremony, has also made the cut.

And Muir admits she has “unfinished business” with the Commonwealth Games.

The 29-year-old, who won silver in the 1,500m at last year’s Olympics, is aiming to land her first medal at the event.

Laura Muir: 'unfinished business' at Commonwealth Games.Getty Images
Laura Muir: ‘unfinished business’ at Commonwealth Games.

She said: “I’ve seen my own situation around Birmingham described as ‘unfinished business’ and I have to agree with that.

“I was very young at Glasgow 2014, but it still didn’t go the way I had hoped in that 1,500m final at Hampden.

“Four years later, as Gold Coast 2018 came around, I was in the very last stages of completing my degree at university and the final exams clashed with the Commonwealths.

“So that has been in my mind for some time, and I’d dearly love to win a medal for Team Scotland at Birmingham 2022. Getting on that podium wearing the Scotland vest is very much a goal.

“My family will be here and there’s a large contingent making travel plans. When you get that family support in the stadium it can mean so much.

“It’s not Glasgow and it’s not Scotland but it is as close as you can get, really, so I am really looking forward to having that backing in the Alexander Stadium.”

The Team Scotland athletics staff for Birmingham is led by team manager Julie Mollison and head coach Mark Pollard, who both have prominent roles with Scottish athletics.

Pollard said: “We’re delighted with the Team Scotland selection announcement and the athletes confirmed for Birmingham 2022.

“Being picked for Scotland for a Commonwealth Games is always an exciting moment and we congratulate athletes, their coaches and their families on selection.

“We acknowledge, too, the huge role played by numerous Scottish clubs played in the development of these athletes over a number of years.”

The 33 athletes selected with event, coach and club:

Chris Bennett: Event: Hammer; Coach: Andy Frost; Club: Shettleston Harriers

Andy Butchart: Event: 5000m and 10,000m; Club: Central AC

Zoey Clark: Event: 400m and 4x400m; Coach: Ryan Oswald; Club: Aberdeen AAC

Beth Dobbin: Event: 200m and 4x400m; Coach: Leon Baptiste; Club: Edinburgh AC

Mark Dry: Event: Hammer; Club: Woodford Green and Essex Ladies

Sean Frame: Event: T54 Marathon; Coach: Joyce Rammell; Club: Red Star AC

Neil Gourley: Event: 1500m and 5000m; Coach: Stephen Haas; Club: Giffnock North AC

Will Grimsey: Event: High Jump; Coach: Graham Ravenscroft; Club: Woodford Green and Essex Ladies

Sarah Inglis: Event: 5000m and 10,000m; Coach: Alistair Cragg; Club: Lothian RC

Josh Kerr: Event: 1500m; Coach: Danny Mackey; Club: Edinburgh AC

Samantha Kinghorn: Event: T54 1500m; Coach: Rodger Harkins; Club: Red Star AC

Kirsty Law: Event: Discus; Coach: Zane Duquemin; Club: Inverness Harriers

Guy Learmonth: Event: 800m; Coach: Justin Rinaldi; Club: Lasswade AC

Eilish McColgan: Event: 5000m and 10,000m; CoachLiz Nuttall; Club: Dundee Hawkhill Harriers

Laura Muir: Event: 800m and 1500m; Coach: Andy Young; Club: Dundee Hawkhill Harriers

Ross Paterson: Event: T38 100m; Coach: John Kinder; Club: Red Star AC

Heather Paton: Event: 100m Hurdles and 4x100m; Coach: Benke Blomkvist; Club: Birchfield Harriers

Nick Percy: Event: Discus; Coach: Zane Duquemin; Club: Shaftesbury Barnett

Jemma Reekie: Event: 800m and 1500m; Coach: Andy Young; Club: Kilbarchan AAC

Alisha Rees: Event: 100m and 4x100m; Coach: Leon Baptise; Club: Edinburgh AC

Jenny Selman: Event: 800m; Coach: Lewis Walker; Club: Lothian RC

David Smith: Event: High Jump; Coach: Ken Allan; Club: Giffnock North

Adam Thomas: Event: 100m; Club: Bracknell AC

Alexander Thomson: Event: T38 100m; Coach: Chris Baillie; Club: VP-Glasgow

Eloise Walker: Event: 5000m; Coach: Andy Young; Club: Edinburgh AC/Glasgow Uni

Jake Wightman: Event: 800m and 1500m; Coach: Geoff Wightman; Club: Edinburgh AC

Melanie Woods: Event: T54 1500m; Coach: Rodger Harkins; Club: Red Star AC

Nicole Yeargin: Event: 400m and 4x400m; Coach: Boogie Johnson; Pitreavie AAC

Women’s 4x100m Additional Athletes

Rebecca Matheson: Event: 4x100m; Coach: Ryan Oswald; Club: Aberdeen AAC

Sarah Malone: Event: 4x100m; Coach: Donald Moss; Club: Edinburgh AC

Taylah Spence: Event: 4x100m; Coach: Eoghan MacNamara; Club: Orkney AC

Women’s 4x400m Additional Athletes

Jill Cherry: Event: 4x400m; Coach: Allan Scott; Club: VP-Glasgow

Carys McAulay: Event: 4x400m; Coach: Nick Dakin; Club: Trafford A